Kod AUTHINFO – na co należy uważać

Zakup domeny i hostingu
Zakup domeny i hostingu
Lipiec 2, 2018
Serwer VPS - o czym warto wiedzieć
Serwer VPS – o czym warto wiedzieć
Lipiec 18, 2018
Kod AUTHINFO - na co należy uważać

Klienci powinni uważać na oferty, w których firmy proponują zakup domeny w niewiarygodnie niskiej cenie w ramach promocji. Jeśli sugerowana opłata jest dużo niższa od realnej ceny rejestracji domeny w NASK, mogą kryć się za tym pewne komplikacje. Czasem rejestratorzy opracowują regulaminy w taki sposób, aby klient zobowiązany był do przedłużenia usługi. Poprzez tego typu działania, choć z punktu prawa niezgodne i zwykle nieopłacalne dla klientów, firma może odzyskać część straty jaką osiągnęła w pierwszym roku oferowania tańszych usług.

Standardy NASK wskazują, że rejestratorzy zawsze zobowiązani są wydać kod AUTHINFO, dlatego żadne podstępne zagrania nie mogą wiązać się z odrzuceniem jego wydania czy też odkładaniem w czasie przesłania kodu do chwili rozliczenia należności za przedłużenie domeny.

Dokonując wyboru oferty, należy dokładnie przeanalizować jej treść i sprawdzić czy proponowane przez firmy usługi nie posiadają kruczków prawnych. Na rynku pojawia się coraz więcej rzetelnych rejestratorów, którzy dbają o współpracę z klientem i nie namawiają na przedłużenie umowy domeny.

Problem kodu AUTHINFO występuje w kwestii jego użycia. Zdarza się, że w regulaminie promocji domeny zaznaczono, że wykonanie transferu do innego rejestratora może spowodować powstanie kary umownej i jej zapłatę na poczet dotychczasowego rejestratora.

Transfer domeny przed jej wygaśnięciem

NASK wyznaczył, że w odniesieniu do polskich domen, transfer nie może być przeprowadzony, jeśli do terminu upływu ważności domeny zostało mniej niż 6 dni.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domen globalnych, typu .com, .org, .net. Okres transferu został wydłużony do 7 lub 14 dni przed końcem ważności domeny. Procedury są jednak bardziej skomplikowane i lepiej dopytać o nie pracowników obsługi klienta.

Jeśli zdarzyła się jednak sytuacja, gdy do wygaśnięcia domeny pozostało mniej niż 6 dni, możemy skorzystać z pewnego rozwiązania. Na początek należy skontaktować się z obsługą techniczną nowego rejestratora i zapytać o możliwość przetransferowania domeny, która już wygasła. Najczęściej rejestratorzy mają na to termin 15 dni w czasie okresu zawieszenia domeny