Rozszerzenia domen .id, .im oraz .io

Wykorzystanie ciepła serwerów do ogrzewania domu
Wykorzystanie ciepła serwerów do ogrzewania domu
Lipiec 24, 2018
Rozszerzenia domen .it, .in oraz .ms
Rozszerzenia domen .it, .in oraz .ms
Październik 29, 2018
Rozszerzenia domen .id, .im oraz .io

Domena .id

Jest to domena internetowa, która jest przypisana do Indonezji. Od 2014 roku rejestrowane są także domeny drugiego poziomu, możliwa jest rejestracja nazwy bezpośrednio w rozszerzeniu .id. , a od 2017 roku nie jest wymagana dodatkowa dokumentacja przy rejestracji, która jest dostępna dla podmiotów z dowolnego kraju. Trzeba jednak uważać, ponieważ część domen .id to domeny premium i są one dostępne po znacznie wyższych cenach. Domena .id jest jedną z bardziej interesujących domen, niesie ona bowiem ze sobą sporo możliwości, jeśli chodzi o atrakcyjne nazwy, a można ją zarejestrować na stronie https://www.cal.pl/domena-id.

Domena .im

Jest to domena internetowa przypisana do Wyspy Man – dependencji korony brytyjskiej położonej na Morzu Irlandzkim, pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią. Formalnie jednak Wyspa Mann nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Zjednoczonego Królestwa. Skrót .im pochodzi od angielskiej nazwy – Isle of Man.

Domena .im zyskała swoją popularność pośród firm, które oferują komunikatory internetowe (Instant Messaging), są to na przykład Adium lub Yahoo. Jest również wykorzystywana na rynku nieruchomości w krajach niemieckojęzycznych (immobilien), a także Francji i we Włoszech. Domena znalazła też zastosowanie wśród prywatnych użytkowników, ze względu na zbliżoną wymogę do angielskiego I’m (I am).

Domena .io

Jest to domena przyporządkowana do Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego. W chili obecnej Google traktuje tą domeną, jako domenę funkcjonalną, z racji tego, że częściej jest ona używana jako funkcjonalna niż jako krajowa. Wykorzystując domenę .io można stworzyć krótką i atrakcyjną nazwę. Domena .io cieszy się popularnością wśród fanatyków nowych domen. Zyskała również uznanie w branży technologicznej oraz informatycznej. Skrót io jest akronimem słowa imput/output, czyli wejście/wyjście, dlatego też jest tak popularna popularna wśród startupów, inżynierów, programistów oraz pasjonatów komputerowych. Domena .io została uznana za świetny wybór wizerunkowy.  Należy zauważyć, że wartość końcówki .io jest czysto pragmatyczna, ale warto też pamiętać, że domena ccTLD, niezależnie od tego, w jaki sposób jest wykorzystywana, stanowi duży potencjał oraz źródło zysku dla konkretnego kraju i jego obywateli. Szkoda tylko, że w przypadku domeny .io jej prawowici właściciele, czyli wysiedleni mieszkańcy Wysp Czagos, zamieszkujący obecnie Mauritius czy Seszele, zostali pozbawieni możliwości czerpania korzyści z atrakcyjności owej domeny, szczególnie, że znajdują się oni w opłakanej sytuacji ekonomicznej.