Serwer VPS – o czym warto wiedzieć

Kod AUTHINFO - na co należy uważać
Kod AUTHINFO – na co należy uważać
Lipiec 14, 2018
Wszystko co warto wiedzieć o kodzie Authinfo
Wszystko co warto wiedzieć o kodzie Authinfo
Lipiec 22, 2018
Serwer VPS - o czym warto wiedzieć

Kiedy zaobserwujesz na swojej stronie internetowej większy ruch użytkowników, warto zastanowić się nad zmianą dotychczas stosowanego hostingu. Najczęściej wybór pada pomiędzy coraz bardziej rozpowszechnianym VPS (Virtual Private Server) lub serwerem dedykowanym.

Różnice pomiędzy serwerem VPS a serwerem dedykowanym

Usługa serwera dedykowanego polega na udostępnieniu nam przez dostawcę jednego z komputerów na wyłączność. Komputer zwie się serwerem, który nieprzerwanie jest połączony z siecią i znajduje się w centrum danych. Serwer dedykowany serwuje dane innym urządzeniom, jednak jeśli jest w naszej dyspozycji, to tylko my mamy dostęp do jego zawartości, w tym przestrzeni dyskowej, pamięci RAM czy procesora.

Drugim rodzajem serwerów są serwery wirtualne, nazywane serwerami VPS lub też wirtualnymi maszynami. Tworzy się je przy pomocy specjalnego programu do wirtualizacji, a proces polega na podzieleniu serwera dedykowanego na kilka mniejszych elementów. W wyniku, serwer VPS posiada jedynie pewną część zasobów serwera gospodarza w którym się znajduje. Użytkownik ma  dostęp tylko do przydzielonego dla niego systemu operacyjnego i oprócz niego nikt inni nie ma wglądu do innych serwerów VPS umieszczonych w tym samym hoście, ponieważ w dalszym ciągu jest to serwer prywatny.

Pełne bezpieczeństwo

Serwer dedykowany posiada wiele zalet, a mianowicie sami mamy możliwość określenia kiedy sporządzić kopie zapasowe oraz gdzie magazynować archiwa. Przeważnie, kopie robi się przyrostowo, jednak aby zapewnić większe bezpieczeństwo, warto także regularnie wykonać jedną pełną. Należy mieć na uwadze również pliki konfiguracyjne serwera, w przeciwnym razie instalacja i konfiguracja oprogramowania musiałaby zostać ponownie przeprowadzania, a jest to bardzo pracochłonny proces.

Serwer VPS umożliwia z kolei błyskawiczne sporządzenie kopii danych, znajdujących się na serwerze hosta. W przypadku awarii, za sprawą snapshot, czyli migawki, możemy odzyskać cały system z konkretnego punktu w czasie.

Jakość sprzętu wdrażającego a wydajność

W przypadku serwera VPS, serwer-gospodarz pracuje cały czas więc ważną kwestią jest, aby podczas jego wdrożenia, użyć dobrej jakości sprzętu. Serwer-gospodarz działa dla wielu znajdujących się na nim aplikacji i systemów operacyjnych. Dużą wydajnością charakteryzują się procesory serwerowe Intel Xeon, które opracowano z przeznaczeniem do pracy wieloprocesowej, a ich konstrukcja przygotowana jest na działanie przez długi czas.

Ważną kwestię odgrywa również rodzaj wirtualizacji. Należy liczyć się z faktem, że wybór jednej z wielu oferowanych na rynku technologii zwirtualizowania zasobów często wiąże się z różnymi ograniczeniami. Bezpieczeństwo oraz dostosowanie serwera VPS na potrzeby naszego programu, może zapewnić pełna wirtualizacja KVM.

VPS – szeroki zakres wykorzystania

Serwery VPS cechuje różnorodność ich wykorzystania, stosuje się je m.in. do hostowania stron WWW, sklepu internetowego czy do programowania aplikacji. Na rynku obserwuje się dużą konkurencję pomiędzy dostawcami, którzy proponują obszerny pakiet narzędzi. Spośród paneli zarządzających, takich jak Plesk Onyx, Cpanel, PrestaShop czy CMS WordPress wybieramy taki, który zagwarantuje rozwój naszego biznesu.

Przede wszystkim, serwer hostujący witrynę internetową musi być przydatny, a konfiguracja na tyle prosta, aby jej przeprowadzenie nie sprawiało większych kłopotów. Dlatego wielu użytkowników decyduje się na serwery VPS, ze względu na połączenie właściwości serwerów dedykowanych i gotowych rozwiązań, które cechuje hosting współdzielony.

Serwer VPS dobrym rozwiązaniem dla Twojego biznesu

Serwer VPS to serwer o ściśle określonych parametrach, w którym znamy ilość pamięci RAM oraz moc procesora. Standardowo dostępne opcje pozwalają na zwiększenie obu wspomnianych parametrów, ale dodatkowo można dołożyć przestrzeń wolnej pamięci dyskowej jako partycję w systemie.

Takie rozwiązanie umożliwia płynne zwiększanie zasobów przy utrzymywaniu kosztów na możliwie jak najniższym poziomie, w przypadku poprawy ruchu na naszej stronie internetowej.

Hosting współdzielony jest wygodny w użytkowaniu, jednak posiada wiele ograniczeń. Jeśli dyski zostaną przepełnione, nie istnieje możliwość zwiększenia pamięci RAM. Ponadto, w przypadku tego typu hostingu nie mamy dostępu do systemu operacyjnego co wiąże się z wykluczeniem zmiany ustawień lub instalacji nowego oprogramowania.

Alternatywne rozwiązania

Wraz z rozwojem biznesu i zwiększaniem treści zamieszczanych na stronach, serwery VPS mogą nie zmieścić obszernych projektów sieciowych. Wtedy można wykorzystać je jako narzędzie będące serwerem monitorującym lub jako hosting aplikacji na etapie testów. Jeśli postanowimy, aby serwer VPS był wspierany przez inne narzędzia do automatyzacji, może stać się nawet częścią bazy hybrydowej, która wiąże serwery dedykowane z instancjami cloud.