Wszystko co warto wiedzieć o kodzie Authinfo

Serwer VPS - o czym warto wiedzieć
Serwer VPS – o czym warto wiedzieć
Lipiec 18, 2018
Wykorzystanie ciepła serwerów do ogrzewania domu
Wykorzystanie ciepła serwerów do ogrzewania domu
Lipiec 24, 2018
Wszystko co warto wiedzieć o kodzie Authinfo

W poniższym artykule przedstawimy wszystkie niezbędne informacje, które z pewnością rozwieją wątpliwości dotyczące kodu AUTHINFO. Opiszemy m.in. istotę działania, sposoby aby go uzyskać oraz czas oczekiwania na jego wydanie.

Czym jest kod AUTHINFO?

AUTHINFO to kod, którego celem jest zabezpieczenie przebiegu transferu domeny polskiej np. .pl czy .com.pl między dwoma różnymi rejestratorami. W przypadku domen globalnych typu .com, .net. oraz .info, proces wygląda tak samo, lecz kody noszą nazwę AUTHCODE.

Istnieje grupa domen, które nie są zabezpieczone i zaliczyć do nich należy np. domenę .eu. W jej przypadku, aby dokonać transferu, wystarczające jest poświadczenie działania poprzez wysłanie do abonenta wiadomości e-mail.

Jak działa kod oraz kto go wydaje?

AUHINFO polega na objęciu ochroną domen abonamentów przed nieuprawnionym dokonaniem transferu. Kod wydaje się na wniosek abonenta, który generuje obecny rejestrator. Kolejno, AUTHINFO zostaje przesłany wyznaczonemu rejestratorowi, do którego planuje się przenieść domenę, ten z kolei w oparciu o kod, może rozpocząć proces transferu.

Jak uzyskać AUTHINFO?

Można wyróżnić dwie opcje, aby otrzymać kod. Pierwsze rozwiązanie wydania AUTHINFO przebiega najszybciej i polega na tym, że kod pojawia się w panelu administracyjnym, po zaakceptowaniu przez rejestratorów. Druga opcja to przesłanie kodu listem poleconym, natomiast należy pamiętać, że w wyniku jakichkolwiek nieprawidłowości podczas korespondencji, czas oczekiwania na kod może znaczenie się wydłużyć.

W większości przypadków, użytkownicy decydują się jednak na wypełnienie wniosku w postaci skanu lub zdjęcia z aparatu i wysłanie go mailem czy też faksem na adres rejestratora. Po utworzeniu kodu, jego wysłanie też odbywa się za pośrednictwem maila na adres abonenta, posiadającego zarejestrowane konto w systemie. Wydanie kodu następuje czasem nawet w ciągu jednego dnia, a sam proces nie jest skomplikowany. Ponadto, dane abonenta i rejestratora są w pełni objęte ochroną.

Kiedy zostanie utworzony kod?

Przed wygenerowaniem kodu, rejestrator musi sprawdzić dane wnioskującej osoby. Proces przeprowadza się ze szczególną ostrożnością, wyklucza się jakiekolwiek pomyłki. Czas utworzenia kodu uzależniony jest od poszczególnego rejestratora i zorganizowania przebiegu wydawania kodów. W niektórych przypadkach pracownicy mogą wygenerować AUTHINFO nawet od razu.

NASK podkreśla, że czas utworzenia kodu nie powinien wiązać się z jego udostępnieniem, które przeprowadza się na polecenie abonenta domeny.

Co w przypadku zaległości z płatnościami?

Roszczenia odnośnie niezapłaconych świadczeń stanowią oddzielną kwestię i zgodnie z normami NASK, przydzielenie kodu AUTHINFO nie powinno być zależne od uregulowania opłaty.