Wykorzystanie ciepła serwerów do ogrzewania domu

Wszystko co warto wiedzieć o kodzie Authinfo
Wszystko co warto wiedzieć o kodzie Authinfo
Lipiec 22, 2018
Rozszerzenia domen .id, .im oraz .io
Rozszerzenia domen .id, .im oraz .io
Październik 2, 2018
Wykorzystanie ciepła serwerów do ogrzewania domu

Do niedawna, abstrakcją wydawał się pomysł wykorzystania ciepła wytwarzanego przez serwery, do ogrzania domu. Koncepcję urzeczywistniono dotychczas jedynie w Holandii, jednak takie rozwiązanie wydaje się być rozsądniejsze niż tworzenie centrów przetwarzania danych i dodatkowo ponoszenie kosztów związanych z ich chłodzeniem.

Wykorzystanie ciepła serwerów odgrywa ważne znaczenie dla środowiska naturalnego. Największych korzyści doświadczą kraje, w których panuje umiarkowany klimat, a więc większa część Europy, Ameryka Północna, Chiny oraz Japonia.

Działanie jest proste- podczas pracy serwerów wytwarza się ciepło, które ogrzewa pomieszczenia poprzez grzejniki, jakie znajdują się w większości naszych domów. Opłaty za prąd ponosi podmiot oferujący usługi.

Korzyścią dla takiej firmy jest po pierwsze ograniczenie kosztów nawet o 55 % w odniesieniu do innych przewodnich na rynku przedsiębiorstw . Nie trzeba płacić za budowę serwerowni, gdyż znajdują się one w poszczególnych domach, urzędach czy innych budynkach. Ponadto, ważną zaletą jest także redukowanie emisji gazów cieplarnianych. Jeśli chcemy zwiększyć temperaturę w pomieszczeniach, nie jest konieczne włączenie ogrzewania, dzięki temu, że serwer spełnia równocześnie funkcję grzejnika. W odróżnieniu od zwyczajnych serwerowni, dzięki takiemu rozwiązaniu nie traci się energii cieplnej.

Grzejniki zaopatrzone są w odpowiednie liczniki energii elektrycznej więc opłaty ponosi usługodawca. Nie należy obawiać się także kwestii czy będą poprawnie działać w porze letniej. Również po stronie firmy leży kwestia napraw, chyba że usterkę ewidentnie spowoduje mieszkaniec.

Przeważnie moc obliczeniową zakupują ośrodki naukowe oraz przemysłowe w celu zapewnienia nieprzerwanej pracy grzejników. Ochroną obejmowane są zarówno ewentualne zmiany przeprowadzone w sprzęcie jak i w oprogramowaniu, aby zapobiec próbom włamania i usunięcia danych.

Jeśli w jednostce serwery nie radzą sobie z dużą ilością wolnej mocy obliczeniowej, firmy oferują moc obliczeniową dla projektów nieco mniej komercyjnych poprzez energię odnawialną czy symulację klimatu. Serwery zapamiętują zlecone do wykonania zadania i w przypadku braku połączenia z Internetem i tak będziemy mieć zapewnione ogrzewanie.

Zieloną energię stosuje także m. in. firma Tesla Motors w bateriach Powerwall. Opracowano je z założeniem, by gromadziły odnawialną energię w przypadku, gdy występuje jej produkcja, a zużycie prądu kształtuje się na minimalnym poziomie. Baterię najlepiej ładować jeśli prąd z sieci jest tańszy, a korzystać z nich można w domu jako zapasowe lub nawet podstawowe źródło energii.

Dla przykładu, inną firmą, która wykorzystuje podobne rozwiązania jest Nerdalize. Opracowała plan sieci serwerów umieszczonych w prywatnych domach. Chmura generuje moc obliczeniową, którą stosuje się w różnego rodzaju operacjach, takich jak prowadzenie symulacji czy badania naukowe. Chcąc uczynić korzyść z wydzielanego przez serwery ciepła, firma postanowiła wykorzystać je do ogrzewania pomieszczeń.