Zakup domeny i hostingu

Kod AUTHINFO - na co należy uważać
Kod AUTHINFO – na co należy uważać
Lipiec 14, 2018
Zakup domeny i hostingu

Na polskim rynku można zauważyć, że z upływem czasu rośnie liczba podmiotów oferujących usługi domeny i hostingu. Firmy prześcigają się pomiędzy sobą, a konkurencja zmusza ich do odważnych posunięć, często poprzez uruchamianie promocji i składanie klientom niebywałych ofert.

W gąszczu reklam i namówień, należy pamiętać o najistotniejszych kwestiach, cechujących zarówno domenę jak i hosting. Warto także zapoznać się ze szczegółami proponowanych usług i nie dać się namówić na ofertę, w której kluczowe czynniki schodzą na drugi plan. Zaniedbanie tej kwestii może skutkować ograniczeniami w użytkowaniu strony. Firmy w umowach umieszczają często wiele kruczków, drobiazgów i niejasności, które w przyszłości mogą niekorzystanie wpłynąć na funkcjonowanie naszego biznesu.

W parze raźniej

Do korzyści płynących z wyboru usług zarządzania domenami i usług hostingu, które oferuje ta sama firma, niewątpliwe można zaliczyć bezpośrednią kontrolę tych usług i sprawne zarządzanie. Rozwiązanie stanowi dodatkowo ułatwienie dla księgowych, które otrzymują faktury tylko od jednego kontrahenta.

Wiele firm hostingowych, od których zdecydowaliśmy się na usługę, przekonuje swoich klientów, że przeniesienie do nich domeny jest niezbędne, aby poprawnie przeprowadzić konfigurację. Klienci, którzy nie są zorientowani w tej kwestii, którzy nie wiedzą, że regulamin wcale nie ogranicza możliwości stosowania domen od konkurencji, ulegają namowom i stają się ofiarą w nieetycznej grze rynkowej.

Na co należy uważać

Na polskim rynku w dalszym ciągu zdarzają się przypadki, gdy wybór usług domeny i usług hostingu u dwóch różnych firm, skutkuje wieloma niedogodnościami. Aby temu zapobiec, lepiej skrupulatnie prześledzić treść regulaminu i oszczędzić sobie niespodzianek. W niektórych sytuacjach, wspomniane rozwiązanie może doprowadzić do ograniczenia możliwości dopisywania domen do serwerów, które zarejestrowano w konkurencyjnej firmie. Takie działania zdarzają się coraz rzadziej, jednak firmy dalej prowadzą działania utrudniające funkcjonowanie podmiotów.

Niektórzy providerzy oferują atrakcyjne usługi hostingowe, jednak nie zawsze propozycja rejestracji i utrzymania domeny jest równie interesująca. Wiele osób pomimo wspomnianych ograniczeń decyduje się wtedy na dwie różne firmy, tak aby zyskać pewne oszczędności.

Jeśli wybierzemy usługi konkurencji i będziemy przenosić pliki na serwery innej firmy, musimy mieć na uwadze pewną bardzo ważną kwestię, a mianowicie usunięcie domeny z uprzednio stosowanych serwerów. Zamiana delegacji nie jest wystarczająca i może powodować komplikacje z poprawnym działaniem adresów e-mail w konkretnej domenie.

Ponadto, należy pamiętać o wykonaniu kopii plików umieszczonych na stronie. Wszystkie dane zostaną nieodwracalnie usunięte, jeśli zrezygnujemy z usług providera. Konieczne jest też opracowanie nowych haseł dostępu do kont. Błędem będzie powtórzenie tych samych znaków u nowego dostawcy hostingu.

W prowadzeniu biznesu online szczególne znaczenie odgrywa ochrona danych osobowych. Aby gromadzić informacje klientów, musimy posiadać zgodę. Fakt ten należy zgłosić do rejestracji w GIODO (Głównego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych).

Aby uniknąć wszelkich niejasności ujawnionych po zawarciu umowy z daną firmą czy to w zakresie usług domeny czy świadczenia usług hostingowych, warto opracować plan. Wypunktowanie celów, które są naszym priorytetem podczas korzystania z takich usług, pomoże w wyborze oferty, najlepiej dopasowanej do naszych oczekiwań.

Darmową domenę możesz zarejestrować na stronie: https://www.cal.pl/domena-za-darmo